Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Hurtownia artykułów metalowych W. Fantiniego, ul. Długa, Wrocław
tlen77: Słaba jakość , ale oryginał kiepski
Dom nr 7, ul. Klimasa Czesława, ks., Wrocław
pavelo: Domyślam się. Mnie by interesowało, jak wysokie, na ilu mieszkańców, ile aut itd. Plus wszystkie eLki, to tu będzie się działo...
Remiza OSP Branków, Branków
Parsley: Przypisałem do obiektu.
ul. 1 Maja, Kowary
chrzan233: Tak, myślę, że taki był zamiar kol. ASL. Poczekajmy na odpowiedź.
Krzyże pokutne - Wiry, Wiry
Danuta B.: W podwrocławskim Turowie kolejny taki krzyż, choć już nie pokutny . No to mamy robotę przy odkręcaniu przypisań.
Zdjęcia niezidentyfikowane (Miłków), Miłków
chrzan233: Zawęziłem, chociaż ostatnia cyfra dość mało czytelna.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

morgot
Parsley
Parsley
mietok
Danuta B.
Parsley
Parsley
Popski
Mmaciek
Alistair
Alistair
kitapczy
TW40
Hellrid
Hellrid
TW40
pavelo
TW40
kitapczy
TW40
Wolwro

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Pałac w Brunowie
Autor: Thor°, Data dodania: 2005-12-18 01:44:22, Aktualizacja: 2005-12-18 01:44:22, Odsłon: 4634

Od gotyckiego dworu do komfortowego hotelu.

Pierwszy dwór w miejscu dzisiejszego pałacu istniał już pod koniec XV w.
Prawdopodobnie miał on pierwotnie charakter gotyckiej wieży mieszkalnej, która później została rozbudowana.

Pod koniec XV i przez wiek XVI majątek należał do przedstawicieli rodów von Zedlitz, von Lest oraz do władz Lwówka Śląskiego.
Od roku 1740 właścicielem Brunowa był hrabia Bernhard von Schmettau. On to przebudował stary dwór, w efekcie czego powstał barokowy dwukondygnacyjny pałac. W kolejnych latach majątek należał m.in. do rodów Sonnenburg i von Schweinitz.
Zdjęcie nr 1
Zdjęcie nr 2



Od 1838 r. nowym panem został Georg von Cottonet, za którego czasów powstało mauzoleum rodowe, stajnia z wozownią, fontanna, kordegarda oraz sam pałac w dzisiejszej postaci.

Zdjęcie nr 3
Zdjęcie nr 4
Zdjęcie nr 5

Zdjęcie nr 6
Zdjęcie nr 7
Zdjęcie nr 8

Zdjęcie nr 9
Zdjęcie nr 10
Zdjęcie nr 11



W rękach rodziny von Cottonet majątek pozostał przez następnych 100 lat. W międzyczasie, w latach 1900 – 1901, pałac został przebudowany.

Zdjęcie nr 12
Zdjęcie nr 13
Zdjęcie nr 14

Zdjęcie nr 15
Zdjęcie nr 16
Zdjęcie nr 17



Ok. 1935 r. rodzina von Cottonet została poddana restrykcjom hitlerowskich władz Niemiec. W tym czasie musiała ona opuścić pałac, a ten przekształcono w Państwową Szkołę Ludową (Reichssportschule).

Potem w pałacu umieszczono ośrodek szkoleniowy dla przywódców S.A., a następnie należącą do Hitlerjugend Okręgową Szkołę Wodzowską „Georg Preiser” Braunau.
Kolejne zmiany w profilu ośrodka nastąpiły w 1939 r, kiedy to przejęło go powiatowe kierownictwo NSDAP w Lwówku Śląskim. Rozpoczęto wówczas naukę sportów obronnych, a także umiejętności strzeleckich i terenoznawczych. Szkoła funkcjonowała przez całą wojnę.
Pod jej koniec uczono tu oddziały Volksturmu. Głównymi przedmiotami były wtedy – sabotaż, dywersja oraz umiejętność posługiwania się bronią strzelecką i przeciwpancerną.

W latach powojennych zdewastowany pałac stał pusty.
Potem Rejon Dróg Publicznych utworzył w nim ośrodek kolonijno – wczasowy. Na jego potrzeby zmieniono wnętrza rezydencji. W tym czasie usunięto także hełm wieży zastępując go płaskim dachem.
Ośrodek przejęły następnie Polskie Koleje Państwowe. Ten stan rzeczy pozostał do czasów nam współczesnych. Mimo przyzwoitego utrzymania samego pałacu, dewastacji uległy m.in. oficyna i wnętrza stajni i wozowni.

Dodatkowo, w październiku 2004 r., „Nowiny Jeleniogórskie” donosiły o makabrycznej sytuacji będącej udziałem mauzoleum rodziny von Cottonet. Otóż, hieny cmentarne po niegdysiejszym splądrowaniu krypt grobowych pozostawili porozbijane trumny i wyrzucone z nich zmumifikowane zwłoki, które ogólnie dostępne, przez kilka lat leżały wśród śmieci i gruzu. Po interwencji gazety, która nota bene opublikowała bulwersujące zdjęcia, obiekt został zabezpieczony przez władze Lwówka Śląskiego.

W ostatnim czasie pałac wraz z zabudowaniami gospodarczymi stał się własnością prywatną.
Nowy inwestor przeprowadził spektakularny remont wnętrz pałacowych i stworzył w nich wysokiej klasy hotel dysponujący 50 miejscami noclegowymi w komfortowych pokojach, salą konferencyjną oraz sauną i jakuzi.

Zdjęcie nr 18
Zdjęcie nr 19
Zdjęcie nr 20




Źródła :
1. J.A. Bossowski, Sz. Wrzesiński – „Pałac w Brunowie koło Lwówka Śląskiego”, BUD-STAL-TEST II. Lwówek Śląski 2005.
2. Sz. Wrzesiński – “Zamki, dwory i pałace – zapomniane miejsca powiatu lwóweckiego”, Agencja Wydawniczo – Reklamowa FUKS. Lwówek Śląski 2004.
3. D. Antosik – artykuł „Grobowy skandal”. Nowiny Jeleniogórskie, październik 2004.

Dla zainteresowanych : Szczegółowo historię pałacu i wsi opisują Józef Andrzej Bossowski i Szymon Wrzesiński w pozycji źródłowej nr 1.


zdjęcia : thor, DanutaB.
opracowanie : thor / www.wroclaw.dolny.slask.pl

/ / / /
Thor | 2005-12-18 13:11:00
Strona pałacu :
U.N. | 2005-12-18 19:52:32
"Już od 70zł za dobę od osoby", wg oferty na stronie pałacu, a już myślałam, że możnaby tam przy okazji przenocować. :-( Renowacje są kosztowne.